فرادید

ابزارهای مدیریتی چیست؟

نویسنده :

دسته بندی :

ابزارهای مدیریتی
ابزار های مدیریت در یک سازمان به منظور کمک به مدیران و کارکنان در انجام وظایف و فعالیت‌های مختلف سازمان طراحی شده است. این ابزارها می‌توانند شامل فنون، نرم‌افزارها، سامانه ها، فرآیندهای استاندارد، الگوها، قالب‌ها، سامانه‌های اطلاعاتی و ابزارهای دیگر باشند. استفاده از ابزارهای مدیریتی در یک سازمان، باعث بهبود کارایی و اثربخشی فعالیت‌ها، افزایش بهره‌وری، کاهش خطاها، مدیریت بهینه منابع و نیروی کار، ارتقای فرآیندهای کاری و بهبود ارتباطات داخلی و خارجی می‌شود. برخی از مهمترین ابزارهای مدیریتی در یک سازمان عبارت‌اند از: ابزارهای مدیریتی کسب و کار
 • سامانه های مدیریت محتوا (CMS)
 • سامانه های مدیریت پروژه و وظایف (Project Management Software)
 • سامانه های مدیریت روابط با مشتریان (Customer Relationship Management Systems)
 • سامانه های مدیریت منابع انسانی (Human Resources Management Systems)
 • سامانه های مدیریت فرآیندهای کاری (Business Process Management Systems)
 • سامانه های مدیریت دانش (Knowledge Management Systems)
 • سامانه های مدیریت اسناد و مدارک (Document Management Systems)
 • سامانه های مدیریت مالی (Financial Management Systems)
 • سامانه های مدیریت موجودی (Inventory Management Systems)
 • سامانه های مدیریت ارتباطات (Communication Management Systems)
هر یک از این ابزارها برای مدیریت حوزه های مختلفی در یک سازمان استفاده می‌شود و هدف آن‌ها بهبود عملکرد سازمان است.
 • مدیران جهانی شرکت‌کننده در نظرسنجی بین، در ماه دسامبر ۲۰۲۲، مدیریت منظم هزینه، کار ترکیبی (حضوری و مجازی)، رهبری اخلاقی و روحیه کارکنان شرکت‌هایشان را تحسین کردند، اما نگران زنجیره تأمین و سازگاری شرکت با تغییر بودند.
 • استفاده از ابزار در میان شرکت‌های آسیایی بیشترین میزان را دارد؛ ۸ ابزار در هر شرکت، در برابر ۶ ابزار در هر شرکت در ایالات متحده و کمتر در اروپا. برخی ابزارها در آسیا محبوب‌تر است، از جمله وب۳ و زنجیره بلوکی؛ ۳۶ درصد از پاسخ‌دهندگان آسیایی از این ابزارها استفاده می‌کنند در مقابل ۸ درصد از مدیران آمریکای شمالی.
 • مدیران آسیایی بیشترین میزان استفاده و رضایت از ابزارها را گزارش کرده‌اند؛ از جمله استفاده نسبتاً زیاد از وب۳ و زنجیره بلوکی و رضایت از اقدامات «محیط‌زیستی، اجتماعی و حکمرانی (ESG)» و «تنوع، برابری و فراگیری (DEI)».
 • رشد، هدف، رهبری، ارزش ذی‌نفعان و به‌کارگیری ابزارهای پشتیبان انعطاف‌پذیری باید حوزه‌های تمرکز مدیریت در سال ۲۰۲۳ باشد.
اگر مدیران بر مبنای اخبار قضاوت می‌کردند، دلایل متعددی برای احساس دشواری‌های فراوان در حرکت به سمت سال ۲۰۲۳ می‌داشتند. مسائلی مانند رکود اقتصادی جهانی، جریان استعفای بزرگ، تورم فزاینده، درگیری‌های نظامی، جنگ‌های تجاری، فلج‌شدن زنجیره تأمین، رکود بازار مسکن، گونه‌های جدید کووید ۱۹ و … . بنابراین، خوش‌بینی بیش از ۱۰۰۰ مدیر اجرایی و مدیران میانی که به نظرسنجی درباره ابزارها و روندهای مدیریتی پاسخ دادند، شگفت‌آور است. به طور کلی، مدیران به اندازه ۳۰ سال گذشته این نظرسنجی، مثبت‌اندیش هستند! آن‌ها نه تنها ارزیابی بسیار شگفت‌انگیزی از عملکرد و آینده خود دارند، بلکه رضایت آن‌ها از ابزارهای مدیریتی به‌کاررفته نیز بسیار زیاد است.   اکثر این ابزارهای مدیریتی و تکنیک‌های موفق، مراحل طراحی و پیاده‌سازی‌شان را مستند می‌کنند و در سایت و رسانه‌های خودشان منتشر می‌کنند، ترجمه خیلی از آن‌ها در وبسایت‌های فارسی زبان موجود است و از هردو منبع می‌توان استفاده کرد. اما نکته‌ی مهم این است که خیلی مواقع یادگیری روش اجرا به تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد و برای استفاده از این تکنیک‌ها و طراحی ابزارهای مدیرتی لازمه تجربه داشته باشیم و در بعضی از موارد هم لازمه بر اساس شرایط مملکت ما بومی‌سازی شده باشند. اگر مایل هستید هم از مزایا و تاثیرات ابزارهای مدیرتی و تکنیک‌های مدیریتی روز دنیا استفاده کنید، هم آزمون و خطا نکنید و با کوتاه‌ترین مسیر به نتیجه برسید، ما برای طراحی ابزارهای مدیرتی و پیاده‌سازی آن‌ها در کنار شما هستیم…   طراحی مدل OKR مدل OKR که مخفف Objective & Key Result به معنای اهداف و نتایج کلیدی است. این مدل را می‌توان به بخاطر سادگی و در عین حال اثربخشی فوق‌العاده‌ای که دارد، پرکاربردترین ابزار مدیریت دانست. طراحی کارت امتیازی متوازن اگر در سازمان شما اسناد استراتژیک تهیه شده باشد و استراتژی‌ها و اهداف شما مشخص باشد، برای اینکه به آن اهداف برسید، نیاز به برنامه‌ریزی اصولی دارید، یکی از ابزارهای مناسب برای این کار کارت امتیازی متوازن است. طراحی مدل کسب و کار مدل کسب و کار یک ابزار مدیریتی است که منطق یک شرکت در مورد تولید و ارائه محصول و در مقابل کسب درآمد و ارزش را توصیف می‌کند. بیزنس مدل مشخص می‌کند ایده و اهداف کسب و کارمان را چطور پیاده‌سازی کنیم. مدلسازی فرایندها مدلسازی فرایندها، کمک می‌کند که روش اجرای کارها را به یک طرح قابل درک و شفاف تبدیل کنیم. برای این که خروجی کار برای همه قابل درک باشد، طراحی را بر اساس یک استاندارد بین المللی با عنوان BPMN2 انجام می‌دهیم. طراحی/ بهبود گردش کار در هرکسب و کاری برای تولید محصول، ارائه خدمات، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها یا کارها بصورت متوالی انجام می‌شوند؛ به سازماندهی‌کردن این فعالیت‌ها در قالب یک الگو و مشخص‌کردن اینکه یک کار چطور انجام می‌شود «گردش کار» می‌گویند. طراحی معماری فرایندی معماری فرایندی، یک سند مدیریتی است که تمام فرایندهای کسب و کار را در یک چهارچوب اصولی و منظم جمع‌آوری می‌کند به شکلی که ماهیت و عملکردشان گروه‌بندی، مالکیت‌شان معین و مرز فرایندها و محل اجرای آن‌ها تعیین شده باشد.  
تاریخ انتشار :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *